To pomysł dobry jedynie dla posiadających tony samozaparcia i hektary wolnego czasu masochistów o stalowych nerwach. Jeśli Ci tę kartę, opłacaną wraz z dodatkowym ubezpieczeniem na wypadek kradzieży, okradną- strzeż się! W tym banku utrudnią i uprzykrzą Ci życie tak skutecznie, że znienawidzisz pomarańczowy do końca życia. A było to tak:
W pewien grudniowy czwartek posiadacz takiej właśnie, ubezpieczonej dodatkowo karty ze zdumieniem odkrył, że odbiło mu transakcję na 30 złotych, bo jakoby nie ma środków na karcie. Na której to karcie może i limit jest malutki (co w tym wypadku uratowało posiadaczowi sporą część oszczędności) ale nigdy, przenigdy w życiu nie zdarzyło się posiadaczowi tego limitu przebić. Loguje się zatem posiadacz na swoje konto bankowe i do historii transakcji karty. I co widzi? 10 dni wcześniej- 2 transakcje, jedna na 40 dolarów, druga na 20. 9 dni wcześniej- to samo. Dwie transakcje, każda na okrągła sumę dolarów. 8 dni wcześniej też. I 7 dni wcześniej. Wszystkie transakcje mają tego samego beneficjenta- jakieś coś w Dniepropietrowsku, na Ukrainie. Różnią się tylko i wyłącznie kwotą (choć zawsze okrągłą) ukradzionych posiadaczowi dolarów (bo oczywiście nie trzeba dodawać, że posiadacz nigdy w życiu takich transakcji nie dokonał był). Zdziwiony nieco, że nikt w banku nie zwrócił uwagi na takie trefne na pierwszy rzut oka transakcje i nie zadzwonił zapytać, czy aby posiadacz robi z Ukrainą dwa razy dziennie takie interesy (co w innych Bankach jest normalną taktyką), zadzwonił posiadacz na infolinię ING Banku Śląskiego, opowiedział, co zobaczył, zapytał co dalej. Pracownik banku wyjaśnił, że teraz normalną procedurą jest zablokowanie karty, wydanie i przysłanie innej, nowej o innych numerach i oczywiście przyjęcie reklamacji.
Oczywiście.
Jak pracownik banku zarekomendował, tak posiadacz zrobił, karta została zablokowana, szczegóły felernych transakcji- natychmiast zniknęły z systemu bankowości on-line, reklamacja- przyjęta.
I na tym historia powinna się zakończyć. Tak, jak kończy się w innych bankach historia kradzieży z ubezpieczonej odpłatnie karty kredytowej.
Powinna. Ale to wcale nie był koniec- to był dopiero początek!
Po jakichś dwu tygodniach od tamtego czwartku posiadacz wyciągnął ze skrzynki list. Zwykły, wcale nie polecony list z ING Banku Śląskiego. Otwiera, czyta i oczom nie wierzy. Tam bowiem jakaś pani z działu reklamacji banku wyjaśnia, że po rozpatrzeniu reklamacji numer, z dnia, poprosi o dostarczenie dodatkowych danych. Dostarczenie do oddziału banku. W terminie- uwaga- 14 dni od dnia WYGENEROWANIA przez panią tej informacji. Szczęśliwie posiadacz był w domu, nie na wakacjach i wydłubał list ze skrzynki. Jakby ośmielił się wyjechać za miasto (jako, że był to okres świąteczno- noworoczny), albo jakby poczta tej koperty nie dostarczyła do skrzynki w powodzi kartek świątecznych- koniec, kropka, reklamacja spóźniona. A tak? Zostało mu całe sześć dni (w tym trzy- świąteczne). Więc posiadacz został poinstruowany, aby w czasie tych trzech dni, kiedy bank pracuje:
1/. Zgłosił się na policję , złożył na niej zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa na jego szkodę i poprosił o zaświadczenie, że takie zawiadomienie złożył,
2/. Z zaświadczeniem tym udał się do oddziału banku i przedkładając tam owo:
3/. Złożył bankowi oświadczenie, gdzie był w dniach, kiedy go okradano przez internet,
4/. Uwaga, teraz będzie śmiesznie; złożył bankowi osobną reklamację na KAŻDĄ kwestionowaną transakcję. Pamiętacie? Osiem transakcji, każda identyczna, różniące się tylko datą i kwotą. Na każdą jedną-osobny papier, że się jej nie robiło.
Nie wiem, jak dalej potoczy się sprawa reklamacji w ING Banku Śląskim nieautoryzowanych transakcji z karty kredytowej, ubezpieczonej na wypadek nieautoryzowanych transakcji, posiadacz jest bowiem na etapie zbierania zaświadczeń i donoszenia ich w zębach do oddziału banku. Postaram się informować na bieżąco. Ale powyższe oczekiwania instytucji wobec płacącego jej, ubezpieczonego w niej, powierzającego jej swoje pieniądze klienta skomentuję poniżej.
Po pierwsze- na banku, jako instytucji, ciąży wynikający z ustawy, psi obowiązek informowania organów ścigania o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Dlaczego w tym wypadku bank był uprzejmy przerzucić ten obowiązek na klienta? Mnie nie pytajcie, bo nie wiem.
Po drugie - dla przypomnienia- kiedy karta została zablokowana, szczegóły felernych transakcji- natychmiast zniknęły z systemu bankowości on-line. Nikt nie powiedział posiadaczowi, że ma sobie przed zgłoszeniem wydrukować te transakcje, bo zaraz przestanie mieć ich podgląd. Wyciągu z zablokowanej karty mu też nie przysłano. Wobec czego rodzą się pytania:
-jak posiadacz ma policji zgłosić przestępstwo, skoro nie pamięta dokładnych danych beneficjenta, dat oraz kwot wszystkich transakcji?
-jak posiadacz ma zareklamować KAŻDĄ z transakcji oddzielnie, skoro jest, jak wyżej napisano?
No więc z tą wątpliwością posiadacz udał się do banku. Gdzie przywitała go nadąsana pani kierownik i na dzień dobry ofuknęła, że nie może mu dać takich danych, bo ich nie ma. Może zamówić je w Warszawie. Przyjdą za jakieś minimum dziesięć dni. Udało się te wyciągi wydębić dzięki anielskiej cierpliwości i urokowi osobistemu posiadacza. Mój z tego wniosek? Jednak je pani na miejscu miała- i mogła była od razu dać. Bez opowiadania na dzień dobry, że nie ma.
Nie wiem, jak jest w innych bankach. Ale jak ktoś chce mieć kartę kredytową w ING Banku Śląskim- w razie kłopotów jest właśnie tak. To może daj mu tę z życia wziętą historię, drogi czytelniku mojego bloga, do przeczytania, zanim złoży wniosek o wydanie karty- niech zawczasu wie, co w razie czego na niego czeka za pomarańczowymi drzwiami...
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz